Telefon Santral sistemleri

Telefon santrali, aynı merkeze bağlı olan ve iletişim akışını sağlamak için, giriş ve çıkışın otomatik olarak yapılmasını sağlayan sistemin adıdır.

Telefon iletişiminin en önemli kısmını oluşturan santraller ilk üretildiklerinde manuel olarak çalışmaktaydı. Arama yapmak isteyen kullanıcılar önce operatöre bağlanıyor ve aramak istediği numarayı söylüyordu. Operatörde arayan kişi ile aranan kişi arasında bağlantıyı elle
gerçekleştiriyordu.

Manuel santraller yerine hat yönlendirmesini kendi gerçekleştiren otomatik telefon santralleri kullanılmaktadır. Günümüzde telefon santralleri genellikle şirket içinde iletişim sağlanmasında kullanılmaktadır

Şirket içinde kabloların bağlanmasıyla birçok telefon ile kişilerin iletişimini sağlamaktadır. Kullanıcılar o telefona verilen kısa kodlarla (dahili numaralarla) tuşlayarak birbirleri ile ve dış hatlarla kolaylıkla iletişime geçebilmektedir.

Bu sayede telefon santralleri ile daha hızlı, daha güvenli ve daha kolay iletişimler sağlanmakta ve iş dünyasında verimi arttırmaktadır.

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?