Access Control sistemleri

Access kontrol sistemleri ticari veya şahsi mülklerin giriş ve çıkış noktalarını kontrol eden yazılım ve donanımların bütününe denir.

Access kontrol sistemi; Erişim kontrol sistemi, kartlı geçiş sistemi, Geçiş kontrol sistemi olarak da adlandırılan sistemler  iş yerlerinde, fabrikalarda personelin giriş ve çıkışlarını kontrol altına alınması için ihtiyaç duyulmuştur.

Kontrol sistemlerinin temel mantığı okuyucu özel bir kart, şifre veya parmak iziyle karşılaştığında girdinin mevcut veri tabanıyla eşleşip eşleşmediğini değerlendirip ona göre giriş izni verecek veya vermeyecektir.  İşletmenizde takip edilmesi ve yetkilendirilmesi istenen bir bölümden geçmesine izin verdiğiniz özel yada görevli kişilerin dışında tüm diğer kişilerin geçiş yapmasını engeller. Tüm giriş ve çıkış hareketleri bilgisayar ortamına kaydedilir  ve detaylı denetleme / raporlama sağlanmasına imkan verir. İstenildiği anda kimlerin ne zaman hangi kapıdan giriş-çıkış yaptığını rapor halinde çıktısını verir. Kartlı geçiş sistemi öğrenci takip otomasyonlarında da kullanabilirsiniz.

Sistemlerde geçiş kontrolü; kart okuyucu cihazlar, parmak okuyucu cihaz,  yüz tanıma cihazları, iris tanıma cihaz ile sağlanır. Bu cihazlar bir yazılım ve Access  panelleri ile kontrol edilir. sistem 5 temel komponentden oluşmaktadır.

Access control paneli bunlardan ilki dir.  Kontrol paneli sistemin beynidir kapalı ve kilitli bir kutunu içinde ebat olarak daha büyük olmasına karşın son derece gelişmiş bir  donanımdır. Kutunun içinde güç bağlantısı, yedek batarya giriş potu, ana kart ve diğer unsurlar yer alır. Temel ayarların yanı sıra ihtiyaç duyduğunuz ek ayarlamalar yapılabilir. Örneğin kontrolörünüz beş kapıyı denetliyorsa ve zamanla yeni kapılara ihtiyaç duymaya başladıysanız mevcut kontrol panelinizi bu hususta  geliştirmek mümkündür.

Temel komponent ise Access kontrol okuyucudur. Bu okuyucular giriş yapmak isteyenlerin uygun bir cihaza sahip olup olmadığını denetler. Bazı okuyucularda kullanıcılar cihazı uzaktan da okutabilirken bazı durumlarda ise kart okuyucudan geçirmek gerekir. Okuyucuların kart okuyucu, keypad, parmak izi okuyucu, yüz tanıma iris tanıma, damar tanıma, göz tanıma gibi farklı farklı türleri bulunur. Herhangi bir cihaza veya şifreye gerek duymadan doğrudan vücudumuzun bir uzvuyla girmemizi sağlayan okuyuculara biyometrik okuyucular denmektedir. Bunlardan parmak izli sistemler yüksek güvenlikli ve taklit edilmesi zor istemlerdir.

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?